بهداشت و سلامت

دانش آموزان برگزیده و شرکت کننده در مسابقه نقاشی به مناسبت هفته جهانی بهداشت

 

پیش دبستان :

محمد امین عسگری - محمد عرفان اله وکیل - البرز رهبر - مهدی قربانی - هورا مرادی - یاسن اردکانی - علی پور هاشمی

کلاس اول :

آریو محرمی - محمد پارسا محمود آبادی - محمد حسین فرهادی - ایلیا پور هاشمی -پیمان کوهساری

کلاس دوم :

مهدی شجاعت الحسینی -محمد حسین گوهر بخش - حسام گنجی والا -رضوانیان -کیا دربندسری -مقدسی -فرزامی - بهشتی

کلاس سوم :

آتشک - آرمان حسینی

کلاس پنجم :

یوسفی - حمزه لو - امیر رضا معصومی - آرمین معصومی -فربد عقیلی -حسن نژاد - قاضی سعیدی - قدیر -باستانی -آذر ارجمند - شرکت

کلاس ششم :

دهدشتی - شکیبایی - درمنکی -سپنتا - بهار لو - جلادت - عاقلی - ذاکر الحسینی - نیلی - عبدالهی - خسروانلو

توصيه هاي كلي براي كاهش و يا برطرف كردن دردهاي گردني

در مراحل اوليه گردن درد توصيه مي شود تا موضع ابتلا را گرم نگاه داشته و از انجام حركات و كارهايي كه درد شما را تشديد مي كنند خودداري نماييد.

به گردن تان استراحت دهيد و از خوابيدن بر روي بالش هاي غير طبي پرهيز نماييد. در نظر داشته باشيد كه بلندي بالش بايد در حدي باشد كه سر و گردن در امتداد بقيه بدن قرار بگيرد (در هر دو حالت خوابيده به پشت و پهلو) همچنين توصيه مي شود در هنگام مطالعه، سر و گردن خود را بيشتر از 25 درجه به سمت پايين خم ننماييد و هيچ وضعيتي را به صورت مداوم بيشتر از 15 دقيقه، حفظ ننماييد و حتمآ يك استراحت كوتاه مدت را در بين اين فواصل مد نظر قرار دهيد. سپس به تدريج به انجام تمرينات توصيه شده در ذيل بپردازيد

 

 

 

نوع و مقدار فعاليت بدني

در يك برنامه تمريني از حركات مختلف كششي و تقويتي (بويژه استقامتي) استفاده مي شود. حركات توصيه شده را در 3 الي 12 مرتبه در 3 ست تكرار نموده و اين تمرينات را 3 بار در هفته به طور متوالي (يك روز در ميان) انجام دهيد. لازم به ذكر است كه شدت تمرينات بايد به صورت تدريجي و بر اساس توانايي هاي هر فرد افزايش يابد و از انجام تمرينات با شدت بالا در اوايل برنامه تمريني پرهيز نماييد.

. گردن درد و ورزش

گردن درد، مشكل نسبتآ شايعي است كه مي تواند به دلايل مختلف ايجاد شود. اين درد در افرادي كه پشت ميز نشين هستند(كارمندها، تايپيست ها و به طور كلي افرادي كه با دست  كار دقيقي را انجام مي دهند و بايد سر را خم كرده و به آن نگاه كنند) شايع تر است. ما در ناحيه گردن، هفت مهره داريم كه اين مهره ها علاوه بر آنكه نخاع وريشه هاي عصبي را در بر گرفته اند، عروقي كه از قلب به سمت مغز مي روند را نيز احاطه كرده اند و همچنين نقش حمايتي براي اعصاب و عروقي را دارند كه از جمجمه به سمت اندام ها ميروند. مشكلاتي كه در اين ناحيه ايجاد مي شود معمولا به دليل وجود دامنه حركتي زيادي است كه گردن دارد. از طرفي، بسياري از دردهاي گردن به دليل خستگي عضلاتي است كه در اطراف اين ناحيه وجود دارد. عضلات اين ناحيه وظيفه حفظ مناسب سر و گردن را بر روي بدن به عهده دارند. اخذ وضعيت هاي نامناسب به مدت طولاني باعث ايجاد خستگي و يا فشار بر روي اعصاب و عروق اين منطقه شده و مي تواند با بروز دردهاي گردني همراه شود.

به طوري كه ممكن است برخي از افراد همه روزه اين دردها را تجربه نمايند. اما خوشبختانه بسياري از علايم درد گردن را مي توان با حركات كششي، تمرينات تقويتي و آموزش حفظ حالات صحيح استقرار سر و گردن بر روي بدن كاهش داد يا كاملآ از بين برود و حتي بالاتر از همه اينها، گاهي مي توان به همين ترتيب از بروز گردن درد جلوگيري نمود.

انجام سه جلسه تمرينات كششي در هفته به مدت سه ماه، 80 درصد از ميزان درد گردن را مي كاهد. توجه داشته باشيد كه تحت هيچ شرايطي در صورتي كه گردن درد شما همراه با احساس بي حسي در قفسه سينه، شانه و كتف و بازو و دست بود، حركات و تمرينات ورزشي را بدون مشورت با متخصص طب ورزشي انجام ندهيد زيرا اين تمرينات بيشتر در شرايطي توصيه مي شوند كه درد در اثر اخذ وضعيت هاي نامناسب و اعمال فشارها و ضربه هاي كوچك و سبك به وجود آمده باشد.

"بسمه تعالي"

 

 

 

گردن درد  و  ورزش

 

كارشناسي تربيت بدني و تندرستي منطقه با عرض تبريك هفته معلم در راستاي ارتقاء دانش براي چگونگي حفظ و نگهداري بدن و توسعه سلامتي همكاران محترم فرهنگي و دانش آموزان عزيز و اولياء گرامي بروشور "گردن درد و ورزش" را تهيه و تنظيم نموده است.

 

ارديبهشت 92

 

                حركت شماره پنج

در وضعيت ايستاده يا نشسته ابتدا شانه هاي خود را بالا آورده و به گوش هايتان نزديك كنيد سپس تلاش كنيد كتف ها را تا حد امكان به يكديگر نزديك نماييد

مراقب باشيد تا در حين انجام اين حركت سر و گردن به سمت جلو حركت نكرده و به طور كاملآ كشيده بر روي تنه قرار داشته باشد.در چنين وضعيتي حالت مذكور را به مدت 6 الي 12 ثانيه حفظ نموده و پس از استراحتي به همين ميزان حركت را مجددآ تكرار نماييد.

 

حركت شماره سه

 

ابتدا تنه را  كاملآ صاف كرده و با فشار دادن چانه به سمت داخل توسط انگشتان سر و گردن را به عقب ببريد.

سپس تا حد امكان كتف ها را به يك ديگر نزديك كرده و اين وضعيت را براي مدت 6 ثانيه حفظ نماييد. لازم به ذكر است در حين حركت از حبس نفس خودداري نماييد.

.

حركت شماره چهار

 

 

كف دست هاي خود را در كنار جلو و پشت سر قرار دهيد سپس تلاش نماييد سر و گردن را در جهت مخالف حركت دست فشار داده در حاليكه دست در برابر اين فشار مقاومت نمايد و حركتي در سر گردن و شانه ها مشاهده نشود. در چنين وضعيتي حالت مذكور را به مدت 6 ثانيه حفظ نموده و پس از استراحتي به همين ميزان حركت را مجددآ اجرا نماييد.

نمونه اي از تمرينات توصيه شده در افراد مبتلا به گردن درد

 

حركت شماره يك

 

در حالي كه عضلات ناحيه كتف و شانه شل و ريلكس مي باشد، سرتان را به يك طرف بچرخانيد تا احساس كشش در گردن را داشته باشيد( به روي شانه) آنگاه به مدت 6 ثانيه مكث كرده و سپس حركت مذكور را در سمت مقابل نيز انجام دهيد.

 

حركت شماره دو

 

سر خود را به جلو خم كنيد، به طوري كه چانه تان به قفسه سينه برسد. براي ايجاد كشش بيشتر مي توانيد با كمك انگشت به آرامي از پشت سر فشار اندكي وارد كنيد تا بيشتر به سمت قفسه سينه خم شود. زمانيكه احساس كشش كرديد به مدت 6 ثانيه مكث كرده و سپس به حالت اوليه برگرديد. اين حركت را به سمت عقب نيز انجام دهيد.

 

Top of Form

انجیر: میوه‌ای رسیده از بهشت


اگر مدتی است احساس ضعف و بی‌حالی می‌کنید برای بازیانی انرژی و قدرت بدنی انجیر میل کنید.


این روزها به هر میوه فروشی یا غرفه‌ی میوه و تره‌باری که سر بزنید سینی‌های پر از انجیرهای زرد یا بنفش را می‌بینید که رج زده‌اند و چشمک می‌زنند تا شما دست در جیب بکنید و انجیر به دست راهی خانه شوید تا هم خودتان از خواص آن بهره‌مند شوید و هم خانواده‌ی محترم. این میوه‌ی گوشت‌دار و شیرین سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی مختلفی است که سلامتی را به شما هدیه می‌دهد. این میوه حاوی ویتامین‌های A،B،C، قند، پروتئین، کلسیم، آهن و غیره می‌باشد. برای اینکه بدانید چرا باید انجیر میل کنید با ما همراه شوید.

 

انجیر منبع ویتامین‌ها و مواد معدنی

انجیر نقش مهمی در تنظیم و کنترل برنامه‌ی غذایی دارد به دلیل اینکه سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی است. اگر دنبال افزایش میزان ویتامین B بدنتان هستید به جای مصرف مکمل به سراغ انجیر بروید. انجیر همچنین ترکیباتی حاوی خواص ویتامین P دارد که برای سلامت مویرگ‌ها بسیار مفید است.

ویتامین‌های B و A موجود در این میوه‌ی کوچک نیز برای رگ‌های خونی و همچنین مجاری تنفسی فوق‌العاده است. اگر مدتی است احساس ضعف و بی‌حالی می‌کنید برای بازیانی انرژی و قدرت بدنی انجیر میل کنید. برای همین هم این میوه برای بیمارانی که دوره‌ی نقاهت می‌گذرانند و از لحاظ جسمی و روحی ضعیف شده‌اند مفید است.

انجیر حاوی ویتامین C است و برای همین هم ادرارآور بوده و یک درمان طبیعی برای مقابله با پیری و فرسودگی است. پتاسیم موجود در این میوه (هر 100 گرم انجیر حاوی 232 میلی‌گرم پتاسیم است) تعادل غذایی‌تان را حفظ می‌کند. به خاطر اینکه همیشه باید تعادلی بین میزان پتاسیم و سدیم (نمک) بدنتان باشد تا سلامت شما حفظ شود.

فیبرهای موجود در انجیر نقش موثری در هضم راحت غذا و مقابله با یبوست دارد. به این منظور هم بهتر است از انجیرهای کاملا رسیده استفاده کنید.

اگر مدتی است احساس ضعف و بی‌حالی می‌کنید برای بازیانی انرژی و قدرت

بدنی انجیر میل کنید. برای همین هم این میوه برای بیمارانی که دوره‌ی نقاهت می‌گذرانند و از لحاظ جسمی و روحی ضعیف شده‌اند مفید است

اگر دنبال خوش‌اندامی هستید باید بدانید که انجیر نه چربی دارد، نه سدیم و نه کلسترول. از این گذشته این میوه حاوی آب زیادی است از این نظر هم به زیبایی اندام کمک می‌کند.

انجیر حاوی آهن نیز می‌باشد. حتماً می‌دانید که آهن برای ساخت گلبول‌های قرمز لازم است و وظیفه‌ی حمل اکسیژن به بافت‌ها را بر عهده دارد.

این میوه همچنین حاوی کلسیم، فسفر و منیزیم است که برای سلامت بدن لازم و ضروری‌اند. به این ترتیب که استحکام استخوان‌ها را بالا می‌برد، برای رشد بچه‌ها مفید است و باعث بهبود عملکرد عضلات می‌شود.

 

انجیر: دوست تناسب اندام یا چاق‌کننده؟

میزان انرژی انجیر در حد معقولی است به این ترتیب که یک عدد انجیر (انجیر متوسط حدود 45 گرم) کمتر از 25 کیلوکالری دارد. همیشه یادتان باشد زمانی مشکل به بار می‌آید که پای زیاده‌روی در میان باشد. شما می‌توانید یک عدد انجیر را به عنوان دسر میل کنید هم از خواص آن بهره ببرید و هم اینکه لطمه‌ای به تناسب اندامتان نخورد. پس بدون ترس از چاقی انجیر را در سبد میوه‌تان جا دهید. اگر هم مشکلی با میزان کالری مواد غذایی ندارید و یا اینکه بیماری قند ندارید تا جایی که می‌توانید از خواص این میوه استفاده کنید.

 

اندر احوالات فیبرهای انجیر

فیبرهای موجود در انجیر برای تحریک روده‌ها موثر است. برای همین هم اگر از یبوست رنج می‌برید می‌توانید به این میوه‌ی کوچک اعتماد کنید. برای اینکه بهتر از خاصیت این میوه بهره ببرید باید انجیر کاملا رسیده انتخاب کنید. البته افرادی که دچار بیماری دیورتیکولار هستند باید این میوه را از برنامه‌ی غذایی‌شان حذف کنند. به خاطر اینکه دانه‌های ریز داخل انجیر می‌تواند باعث تشدید مشکل روده‌ها شود.

 

انجیر و درمان مادربزرگ‌ها

انجیر درمان دل درد

برگ‌های انجیر تازه را شسته و خشک کنید. برگ‌های خشک را با یک فنجان آب جوش به مدت دو تا سه دقیقه بجوشانید. مقداری شکر به آن اضافه کنید و قبل از خواب بنوشید.

برای رفع زگیل و ورم انگشت‌ها

* برگ‌های تازه‌ی انجیر را بکوبید تا له شوند و آب آن در بیاید. سپس آن‌ها را به مدت بیست دقیقه روی زگیل‌ها قرار دهید. سپس دست‌هایتان را پاک کنید. هر روز دو مرتبه این کار را تکرار کنید تا زگیل‌ها از بین بروند.

* برای درمان ورم انگشت‌ها نیز می‌توانید یک عدد انجیر خشک را در مقداری شیر بجوشانید و اجازه دهید خنک شود. هر روز چند مرتبه این محلول را به انگشت‌ها بزنید.

لیست برخی از ویتامین‌ها و مواد معدنی موجود در 100 گرم انجیر

کالری                    74 کیلوکالری

پروتئین                  0.75 گرم

لیپیدها                  0.3 گرم

گلو سیدها            19.18 گرم

فیبر                      2.9 گرم

آب                        79.11 گرم

ویتامین ب١                        0.06 میلی‌گرم

ویتامین ب٢                        0.05 میلی‌گرم

ویتامین ب٥                        0.3 میلی‌گرم

ویتامین ث                          2 میلی‌گرم

ویتامین ای                         0.11 میلی‌گرم

پتاسیم                              232 میلی‌گرم

فسفر                                14 میلی‌گرم

کلسیم                              35 میلی‌گرم

سدیم                                1 میلی‌گرم

منیزیم                               17 میلی‌گرم    

آهن                                   0.37 میلی‌گرم

زینک(روی)                         0.15 میلی‌گرم

مس                                   0.07 میلی‌گرم

منگنز                                0.128 میلی‌گرم

 

پیشگیری از سرماخوردگی با دم نوش ها

 

مصرف دم نوش های گیاهی گل گاوزبان، استخدوس، بادرنجبویه و سنبل الطیب موجب کاهش غلظت خون در فصل پاییز می شود همچنین این دم نوش ها مفرح قلب و اعصاب است.

علی علوی اظهار داشت: فصل پاییز دارای طبیعت سرد و خشک است که برای پیشگیری از بیماری ها باید طبیعت بدن را از سردی و خشکی به ضد آن یعنی گرمی و تری پیش ببریم.

به گفته وی مصرف دم نوش های گیاهی گل گاوزبان، استخدوس، بادرنجبویه و سنبل الطیب برای افراد مفید بوده چرا که این دم نوش های گیاهی هم منضج خوبی است و برای رفع غلظت خون در فصل پاییز مفید است همچنین مفرح قلب و اعصاب است.

این کارشناس طب سنتی عنوان کرد: افراد در فصل پاییز از غذاهایی که خونساز هستند مانند مویز، بادام شیرین، انجیر و گوشت گوسفند بیشتر استفاده کرده چرا که مصرف اینگونه غذاها موجب روان تر شدن حرکت خون در بدن می شود.

علوی عنوان کرد: در فصول سرد سال معده قوت بیشتری دارد و هضم غذاها بهتر صورت می گیرد؛ در نتیجه می توان غذاهای غلیظ تر مانند حلیم و آبگوشت استفاده کرد.

وی با بیان اینکه دم نوش های گیاهی که طبع گرم دارند موجب قوت بیشتر معده، خاطر نشان کرد: مصرف دم نوش های گیاهی طبع گرم از بروز بسیاری از بیماری ها پیشگیری می کند در نتیجه خستگی و ضعف کاهش پیدا کرده و مانع رسوب خون در عمق رگ ها می شود.

کارشناس طب سنتی ادامه داد: باید بدانیم که اگر حرارت درون معده بیشتر باشد، غلظت خون کاهش پیدا کرده و کاهش غلظت خون به سلامتی افراد کمک می کند و هرچه قدر خون در بدن روان تر باشد، بدن سالم تر است.

علوی افزود: فصل پاییز در ایجاد غلظت خون نقش به سزایی بر عهده دارد چرا که طبع فصل پاییز سرد و خشک بوده و خون طبع گرم و تر همین ضدیت موجب بروز غلظت خون در بدن می شود.

وی گفت: اگر خون در بدن جریان مناسب داشته باشد اکسیژن به تمامی سلول ها می رسد بدن کار طبیعی خود را انجام می دهد و مصرف غذاهای سرد و خشک مانند گوشت گاو به افزایش غلظت خون کمک کرده و بدن را با بیماری مواجه می سازد همچنین دفع فضولات در بدن می تواند بدن را از بروز بیماری ها مصون بدارد.

                  

راهکارهای خوشمزه پاییزی برای مقابله با سرماخوردگی

پاییز برای خیلی‌ها به معنای تغییر رنگ درختان و زیبایی طبیعت است. خیلی‌ها هم با شنیدن نام این فصل، باران و هوای گرفته پاییزی را به یاد می‌آورند اما برای تعداد زیادی از افراد و بخصوص کسانی که فرزندشان به مدرسه یا مهدکودک می‌رود، پاییز یادآور سرماخوردگی و تب و عطسه و سرفه است.

همین فکر و خیال‌ها و نگرانی‌ها هم باعث می‌شود، از همان روزهای ابتدایی پاییز تا آخر زمستان به فکر پیشگیری از این بیماری ساده، ولی آزاردهنده باشند. 

یکی می‌گوید مصرف میوه‌ها و سبزیجات برای پیشگیری از سرماخوردگی موثر است؛ بخصوص میوه‌های حاوی ویتامین C. شخص دیگری میوه‌ها را به‌تنهایی کافی نمی‌داند و خوردن قرص‌های جوشان ویتامین C یا مکمل‌های آن را توصیه می‌کند. در کنار اینها، ده‌ها پیشنهاد دیگر هم وجود دارد که معلوم نیست کدام یک واقعا اثربخش است و کدام‌یک تاثیر چندانی ندارد.

سیستم ایمنی را تقویت کنید

با این‌که سرماخوردگی بیماری شایعی است و افراد در سنین مختلف، بارها به آن مبتلا می‌شوند، اما بسیار آزاردهنده است و به همین دلیل خیلی‌ها به فکر پیشگیری از آن هستند. از نظر آنها، استفاده از مواد غذایی خاص و مفید، بهترین راه‌حل برای درمان سرماخوردگی یا پیشگیری از بروز آن است در حالی که متخصصان تغذیه می‌گویند فقط با مصرف برخی مواد غذایی و کنار گذاشتن تعدادی دیگر از آنها در دوره‌ای خاص نمی‌توان با سرماخوردگی مقابله کرد.

دکتر سیدعلی کشاورز، متخصص تغذیه و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران در این‌باره به جام‌جم می‌گوید: احتمال ابتلا به سرماخوردگی، در اصل به وضعیت سیستم ایمنی بدن افراد مربوط می‌شود و آنچه مهم است میزان مقاومت یا حساسیت سیستم ایمنی در برابر ویروس‌ها و از جمله ویروس‌های سرماخوردگی است.

البته نباید ناامید شوید چون به گفته دکتر کشاورز، وضعیت تغذیه می‌تواند بر تقویت سیستم ایمنی بدن موثر باشد. به عنوان نمونه مصرف ویتامین‌ها، از جمله ویتامین‌های C و E در این زمینه نقش بسزایی دارد و به فرد کمک زیادی می‌کند.

وی می‌افزاید: عوامل متعددی بر وضعیت سیستم ایمنی بدن تاثیرگذار است، اما به طور کلی مجموعه سیستم ایمنی بدن از پروتئین‌ها ساخته شده و به همین دلیل توصیه می‌شود رژیم غذایی طوری باشد که نیاز به پروتئین تامین شود. علاوه بر پروتئین که معمولا مشکلی در زمینه تامین آن وجود ندارد، تقریبا تمام ویتامین‌ها هم می‌تواند در تقویت سیستم ایمنی نقش داشته باشد.

ویتامین C خوب است، اما به اندازه

وقتی حرف سرماخوردگی می‌شود و قرار است درباره شیوه‌های پیشگیری از آن صحبت کنیم، تقریبا تمام افراد مصرف میوه‌ها و سبزیجات حاوی ویتامین C را موثر می‌دانند. از طرفی، عده‌ای هم هستند که برای دریافت میزان بیشتری از این ویتامین به مصرف مکمل‌های مختلف روی می‌آورند. در صورتی که به گفته دکتر کشاورز، باوری که در گذشته وجود داشته و مصرف منابع ویتامین C را در پیشگیری از ابتلا به سرماخوردگی موثر می‌دانسته، امروز دیگر مورد تائید نیست.

این متخصص تغذیه تاکید می‌کند: البته این مطلب صحیح است که در صورت کمبود ویتامین C در بدن یا تغذیه نادرست که به ضعیف‌شدن سیستم ایمنی بدن فرد منجر می‌شود، زمینه ابتلا به سرماخوردگی فراهم خواهد شد، ولی لازم نیست ویتامین C را به شکل قرص و دارو و برای پیشگیری از سرماخوردگی مصرف کنید.

به گفته این متخصص تغذیه، آنچه مهم است مصرف مقدار کافی سبزیجات و میوه‌هاست تا بدن با کمبود ویتامین C مواجه نشود.

البته این‌که فکر کنید ویتامین‌ها برای بدن ضروری است و به همین دلیل مصرف مداوم و بیش از حدشان مشکلی ایجاد نمی‌کند، از نظر دکتر کشاورز اشتباه است و در این‌باره می‌گوید: اگر تغذیه مناسبی داشته باشید و به کمک غذاهایی که در طول روز مصرف می‌کنید مواد مورد نیاز بدن مانند پروتئین، چربی‌، عناصر معدنی و ویتامین‌ها را به مقدار کافی دریافت کنید، دیگر نیازی به مکمل‌ها نخواهید داشت. با این حال، در شرایط خاصی که رژیم غذایی نمی‌تواند نیازهای فرد را تامین کند، مانند کسانی که بیمار هستند یا ورزشکاران و افرادی که فعالیت بدنی سنگینی دارند، استفاده از مکمل‌های ویتامینی برای دوره‌ای مشخص و براساس نظر پزشک مانعی ندارد.

کسانی که بی‌توجه به این نکات تا جایی که می‌توانند مکمل‌های ویتامین C را مصرف می‌کنند و می‌گویند مقدار مازاد این ویتامین از طریق کلیه دفع می‌شود، باید بدانند با این‌که این مطلب صحیح است، اما مصرف مقدار زیاد ویتامین C هم عوارضی ایجاد خواهد کرد. به عنوان نمونه این مساله در آقایان از نظر ایجاد غلظت خون می‌تواند خطرناک باشد و در افراد مستعد سنگ‌های اکسالات، خطر ابتلا به سنگ‌های اکسالات کلیوی و ادراری را افزایش می‌دهد. از طرفی، به علت پایین آوردن PH ادرار، احتمال بروز عفونت‌های ادراری را هم بیشتر می‌کند و به همین دلیل نباید تصور شود مصرف زیاد ویتامین C مشکلی نخواهد داشت.

دوره درمان را کوتاه کنید

با همه اینها، گاهی سرماخوردگی پیش می‌آید و دیگر کاری از دست کسی ساخته نیست، اما در این شرایط هم می‌توان با انتخاب مواد غذایی مناسب، دوره درمان را کوتاه‌تر کرد. دکتر کشاورز در این‌باره می‌گوید: پس از این‌که فرد دچار سرماخوردگی شد، مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین C تا حدودی می‌تواند برای کوتاه‌کردن دوره بیماری و کاهش دردها و مشکلات ناشی از آن موثر باشد.

وی یادآور می‌شود: مصرف مایعات گرم مانند شیر، سوپ و آش و همین‌طور استراحت‌ می‌تواند در کاهش مدت زمان درمان و بهبود و تسکین علائم ناخوشایند بیماری به فرد کمک کند. مصرف میوه‌ها و سبزیجات به مقدار فراوان از دیگر نکاتی است که حتما باید در نظر داشته باشید چون این مواد غذایی سرشار از انواع ویتامین‌هاست و می‌تواند برای تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار موثر باشد.

غذاهای ممنوع در دوره سرماخوردگی

در طول دوره سرماخوردگی، مصرف بعضی غذاها مفید است و برخی هم مضر. بنابراین همان‌قدر که باید از مواد غذایی مناسب استفاده کنیم، باید به فکر پرهیز از غذاهای مضر هم باشیم. همان‌طور که گفته شد مصرف میوه‌ها برای بهبود سرماخوردگی بسیار مفید است، اما در این میان، خربزه و انگور را نباید مصرف کنید. دکتر کشاورز با اشاره به این موضوع، می‌گوید: با توجه به این‌که این میوه‌ها هم حاوی هیستامین است و هم آزادکننده هیستامین در بدن، بهتر است در طول دوره بیماری مصرف نشود چون هیستامین سرماخوردگی را تشدید می‌کند و حتی اگر ویروسی در بدن وجود داشته باشد، هیستامین می‌تواند آن را فعال کند. البته آزادسازی هیستامین به سیستم بدن افراد بستگی دارد و در میان آنها، متفاوت است، اما در کل بهتر است در دوره بیماری، این میوه‌ها مورد استفاده قرار نگیرد.

این متخصص تغذیه می‌افزاید: در این دوران باید از مصرف غذاهای سرخ‌کردنی اجتناب کرده، اگر دچار سرفه و سوزش گلو هستید، از غذاهای تند و تیز و ترش هم پرهیز کنید.

 

 

 

آویشن، بر هر درد بی درمان دواست

 

آویشن، دارای خاصیت گرم و خشک است، بنابراین دارویی است مفید در دفع خلط و رطوبت از بدن

.

 آویشن، گیاهی است از تیره نعنا که در مناطق کوهستانی می‌روید. این گیاه معطر نه‌تنها به عنوان یک افزودنی و چاشنی در غذا مورد استفاده قرار می‌گیرد، بلکه به دلیل خواص دارویی ثابت‌شده‌ای که دارد در تمامی دنیا به عنوان یک گیاه دارویی شناخته شده در ترکیبات دارویی فراوانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 آویشن، دارای خاصیت گرم و خشک است، بنابراین دارویی است مفید در دفع خلط و رطوبت از بدن. 

یکی از مهم‌ترین استفاده‌های آویشن در بیماری‌های دستگاه تنفسی است. دم‌کرده آویشن، حدود پنج گرم پودر خشک، سه تا چهار بار در روز در درمان سرماخوردگی، سرفه‌های خشک، خلط‌دار و گلو درد موثر است. به دلیل اثرات ضد اسپاسم آن می‌تواند برای بیماری‌هایی که از آسم، تنگی نفس و برونشیت رنج می‌برند، نیز مفید باشد.

در درمان انواع گلو درد، التهاب حلق و حنجره و آفت‌های دهان نیز می‌توان دم‌کرده آویشن را غرغره کرد. آویشن، همچنین دارای خواص ضد باکتریایی و ضد قارچ است و در از بین بردن انگل‌ها نیز می‌تواند موثر باشد.

این گیاه خواص دارویی مفید برای مشکلات گوارشی از جمله نفخ و ترش‌کردن دارد. حتی زکریای رازی نیز آن را تقویت‌کننده‌ای مفید برای دستگاه گوارش ‌دانسته که می‌تواند به هضم غذا کمک کند. دم‌کرده آویشن و عناب نیز می‌تواند دارویی مفید برای بیمارانی باشد که از سندرم روده تحریک‌پذیر رنج می‌برند.

آویشن می‌تواند در درمان اختلالات قاعدگی و تسکین دردهای عادت ماهانه موثر باشد. پس نوشیدن دم‌کرده غلیظ آویشن می‌تواند توصیه خوبی به خانم‌هایی باشد که از مشکلات سندرم پیش از قاعدگی رنج می‌برند.

مصرف آویشن در رفع خشکی نیز مفید است و می‌تواند به عنوان ضد اسپاسم به شل‌کردن عضلات کمک کند. می‌توان داخل یک وان آب گرم حدود 50 گرم آویشن ریخت و داخل آن استحمام کرد که این اقدام، می‌تواند باعث شل‌شدن عضلات، کاهش دردهای عضلانی و رفع خشکی شود.

کسانی که از فلج‌های عضلانی به دلیل سکته مغزی رنج می‌برند، می‌تواند داخل یک سطل آب گرم، 20 گرم آویشن و ده گرم گل سرخ ریخته به ترتیب دست و پا خود را داخل این محلول قرار داده و حرکات انقباضی انجام دهند، این کار کمک شایانی به‌سرعت بهبود این افراد می‌کند. استفاده از بخور و ماسک آویشن نیز می‌تواند باعث بهبود جریان خون صورت و آبرسانی شده و به طراوت و شفافیت بدن شما کمک کند.

گفته می‌شود آویشن در جلوگیری از ریزش مو نیز می‌تواند مفید باشد، به این منظور می‌توانید حدود 30 گرم آویشن را با حدود دو لیتر آب برای حدود پنج دقیقه بجوشانید و سپس از آن برای شستن سر استفاده کنید، این کار باید هفته‌ای دو بار تکرار شود. غرغره محلول آویشن در رفع بوی بد دهن نیز مفید است، اما مصرف زیاد آویشن عوارضی هم دارد مثلا می‌تواند باعث دفع پروتئین از ادرار شود. میزان مصرف مجاز آن روزانه یک تا سه بار و هر دفعه حدود چهار تا پنج گرم برگ خشک گیاه است.

فراموش نکنید که مصرف آویشن در دوران بارداری ممنوع است، چون خطر سقط جنین را به همراه دارد. در دوران شیردهی نیز بهتر است با احتیاط و نیز کمتر مصرف شود.

 

این‌ها را بخورید تا محتاج عینک نشوید

 

می‌توان با مصرف مواد غذایی سرشار از ویتامین‌ها و مواد مغذی به سلامت چشم‌ها کمک کرد و جلوی ضعیف شدن آن‌ها، دژنراسیون ماکولای چشم، خشکی چشم، آب مروارید و غیره را گرفت.

چشم‎های من هم مثل خیلی از شما ضعیف است. مصائب چشم ضعیف داشتن و عینک زدن را فقط کسانی درک می‌کنند که خودشان عینکی هستند. یک زمانی فکر می‌کردم چقدر بد است آدم دنیا را تار ببیند و از آن بدتر اینکه به کمک دو تا شیشه ببیند. اما حالا هوای شهرمان آن قدر آلوده است که دنیای اطرافمان چه با عینک و چه بی عینک همیشه تیره و تار است. برای همین مدتی است عطای شفاف دیدن را به لقایش بخشیده‌ام و به جز کار با رایانه یا تماشای تلویزیون سراغ عینک نمی‌روم و سعی می‌کنیم با خوردن مواد غذایی مناسب از ضعیف‌تر شدن آن جلوگیری کنم. البته مشکلات چشمی و دیگر بیماری‌های مربوط به بینایی دلایل زیادی دارند از جمله عوامل ژنتیکی و غیره. اما باز هم می‌توان با مصرف مواد غذایی سرشار از ویتامین‌ها و مواد مغذی به سلامت چشم‌ها کمک کرد و جلوی ضعیف شدن آن‌ها، دژنراسیون ماکولای چشم، خشکی چشم، آب مروارید و غیره را گرفت. با ما همراه باشید تا مواد مغذی مورد نیاز چشم‌ها را بازگو کنیم.

اگر از مشکل خشکی چشم رنج می‌برید روغن ماهی و روغن دانه‌ی کتان را

دریابید. توصیه اکید داریم که هر هفته حداقل دو مرتبه ماهی‌های چرب میل کنید

و از مصرف روغن‌های گیاهی غافل نشوید

بتاکاروتن و دوستان

حتماً شما هم از بچگی شنیده‌اید که هویج برای تقویت قوه‌ی بینایی مفید است. بله کاملا درست است. هویج سرشار از بتاکاروتن است که برای سلامتی چشم‌ها لازم و ضروری است. بتاکاروتن جزو آنتی‌اکسیدان‌های کاروتنوئید است که در میوه‌ها و سبزیجات به وفور وجود دارد. بدن ما بتاکاروتن را به ویتامینA تبدیل می‌کند. این ترکیبات مغذی علاوه بر تقویت قوه‌ی بینایی و پیشگیری از شب کوری، خطر پیشرفت دژنراسیون ماکولای چشم مربوط به پیری و همچنین آب مروارید را کاهش می‌دهند. باید بدانید که وجود میزان زیاد این ترکیبات آنتی‌اکسیدانی در خون خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن را نیز کاهش می‌دهند.

منابع غذایی بتاکاروتن: هویج، سیب‌زمینی شیرین، کدوتنبل، فلفل دلمه‌ای نارنجی، پرتقال، روغن جگر ماهی، جگر، زرده‌ی تخم‌مرغ، اسفناج و تمام سبزیجات رنگی.

ویتامین C را دریابید

ویتامین C جلوی آسیب‌های رادیکال‌های آزاد را می‌گیرد و از سلول‌ها محافظت می‌کند. برای همین هم می‌تواند از بروز مشکلات چشمی پیشگیری کند. این ویتامین به میزان زیاد در خود عدسی چشم وجود دارد و از فشار داخلی چشم افرادی که از بیماری کوری تدریجی رنج می‌برند می‌کاهد.

منابع غذایی ویتامین C: مرکبات، هندوانه، خربزه، میوه‌های ریز، توت‌ها، گوجه‌فرنگی، فلفل دلمه‌ای، کیوی و سیب‌زمینی جزو منابع غذایی ویتامین C محسوب می‌شوند.

 

ویتامین E برای مقابله با آب مروارید

این ویتامین از چشم‌ها در برابر بیماری‌هایی مانند آب مروارید و دژنراسیون ماکولای مربوط به پیری محافظت می‌کند. این بیماری یک بیماری چشمی است که در آن ماکولا، بخش کوچکی از شبکیه‌ی چشم آسیب می‌بیند که متأسفانه با مرور زمان و پیری می‌تواند منجر به کوری شود.

منابع غذایی ویتامین E: بادام، روغن‌های گیاهی، دانه‌ها و مغزهای روغنی، سبزیجات برگ‌دار، جوانه‌ی گندم و غیره جزو منابع خوب ویتامین E هستند.

زینک(روی) برای تقویت بدن به خصوص برای سلامت چشم‌ها بسیار مفید

و موثر است. این ماده‌ی معدنی از چشم‌ها در برابر اثرات منفی اشعه‌های

ماورای بنفش خورشید و پیری محافظت می‌کنند

زینک

زینک(روی) برای تقویت بدن به خصوص برای سلامت چشم‌ها بسیار مفید و موثر است. این ماده‌ی معدنی از چشم‌ها در برابر اثرات منفی اشعه‌های ماورای بنفش خورشید و پیری محافظت می‌کنند. زینک در تمام سلول‌های بدن وجود دارد به خصوص در غدد فوق کلیوی، پوست، برخی از قسمت‌های مغز، پانکراس و غشاهای چشم. باید بدانید که نتایج پژوهش‌های اخیر نشان می‌دهد مصرف زیاد زینک یا مکمل آن به طور چشمگیری از بروز بیماری دژنراسیون ماکولای چشم پیشگیری می‌کند. محققان به خانم‌ها توصیه می‌کنند که روزانه 8 میلی‌گرم زینک دریافت کنند.

منابع غذایی زینک

 

: گوشت قرمز، گوشت پرندگان، غلات، ماست، شیر و آجیل‌ها جزو منابع غذایی زینک محسوب می‌شوند.

امگا 3 ها: چشم‌ها در سایه سلامتی

اسیدهای چرب امگا 3 سه نوع هستند: اسید آلفا لینولئیک (ALA)، ایکوزاپنتانوئیک اسید (EPA) و دوکوزاهگزانوئیک اسید (DHA). روغن ماهی حاوی EPA و DHD هستند در حالی اسید آلفا لینولئیک یا همان ALA در آجیل‌ها، دانه‌ی کتان و برخی از روغن‌های گیاهی مانند روغن آفتاب‌گردان وجود دارد. مصرف ماهی زیاد باعث می‌شود خطر ابتلا به دژنراسیون ماکولای چشم مربوط به پیری از سرتان رفع شود.

اگر از مشکل خشکی چشم رنج می‌برید روغن ماهی و روغن دانه‌ی کتان را دریابید. توصیه اکید داریم که هر هفته حداقل دو مرتبه ماهی‌های چرب میل کنید و از مصرف روغن‌های گیاهی غافل نشوید. باید بدانید که روغن ماهی خطر و شدت بیماری‌های قلبی عروقی، میزان کلسترول خون، آرتریت و خطر زوال عقل را نیز کاهش می‌دهد.

منابع غذایی اسیدهای چرب امگا 3: ماهی‌های چرب مانند ماهی آزاد، ماهی تن، ساردین، مارک و تخم‌مرغ و ماست‌های غنی‌شده با امگا 3 نیز جزو منابع خوب این اسیدهای چرب هستند.

 

لوتئین و زآگزانتین: دوست همیشگی چشم‌ها

لوتئین و زآگزانتین جزو کاروتنوئیدها محسوب می‌شوند. این دو کاروتنوئید به عنوان رنگدانه‌های موجود در شبکیه‌ی چشم شناخته شده‌اند. نتایج بررسی محققان آمریکایی نشان می‌دهد که این دو رنگدانه خطر ابتلا به دژنراسیون ماکولای چشم را کاهش داده و آسیب اشعه‌های ماورای بنفش خورشید را کاهش می‌دهند. باید بدانید که لوتئین نیز مانند ویتامین A دید شبانه را تقویت می‌کند.

منابع غذایی لوتئین و زآگزانتین: فلفل دلمه‌ای زرد، انبه، مورد صحرایی، اسفناج، نخودفرنگی، کاسنی فرنگی، کاهو، ذرت، بروکلی، سبزیجات برگ سبز، تخم‌مرغ، مرکبات.

 

 

درمان خشکی پوست به روش طب سنتی

 

یک متخصص طب سنتی گفت: مصرف برخی میوه‌ها و سبزیها در درمان خشکی پوست موثر هستند و در مقابل مصرف نوشابه، چیپس، شکلات و تنقلات بی‌ارزش به خشکی پوست دامن می‌زنند.

به گزارش فارس، علی حسینی گفت: برای درمان خشکی پوست می توان از انواع سبزیها، میوه، غلات، دانه های خوراکی و آجیل استفاده کرد.

وی با اشاره به اینکه سبزیها و میوه‌های زرد رنگ و نارنجی در طراوت پوست موثر هستند ادامه داد:سبزیهایی مانند هویج،کدو حلوایی یا میوه هایی مانند نارنگی و پرتقال،طالبی،زردآلو و لیمو از این دسته است که به دلیل داشتن بتاکاروتن که به نوعی یک آنتی بیوتیک محسوب می‌شود باعث شادابی پوست خواهد شد.

این متخصص طب سنتی افزود: مصرف متعادل انواع گوشت باید در برنامه غذایی گنجانده شود. روغن زیتون،سیر، پیاز و تخم مرغ بهتر است بیشتر مصرف شود چرا که گوگرد موجود در آنها باعث حفظ لطافت و جوانی پوست می‌شود.

وی گفت: مصرف جوانه گندم، سبوس برنج و نخود فرنگی نیز باعث دریافت ویتامین B1 و جلوگیری از خشکی پوست می‌شود.

حسینی میوه‌هایی که مملو از ویتامین های A و C هستند را برای شادابی پوست موثر دانست و گفت: مصرف آبمیوه‌های طبیعی و شیر باعث حفظ لطافت پوست می شود.حتی مصرف آب نیز به حفظ پوست می‌انجامد که به این منظور مصرف حداقل 8 لیوان آب در روز توصیه می‌ شود.

این متخصص طب سنتی با اشاره به مصرف بالای غذاهای فست‌فود در بین مردم تصریح کرد: مصرف بالای غذاهای سرخ شده برای پوست مناسب نیست و خوردن نوشابه، چیپس، شکلات و تنقلات بی ارزش سودی برای پوست ندارد.

حسینی گفت: بخور کردن در منزل،خواب کافی و ورزش کردن از عواملی است که باعث بازسازی و ترمیم سلول های پوستی می‌شود و جریان خون را در رگها افزایش می‌دهد.

وی در مورد علل خشکی پوست گفت: برخی بیماری‌ها مانند تیروئید، دیابت و مصرف برخی از داروها مانند ضد حساسیت‌ها از عوامل ایجاد خشکی پوست است.در این میان عوامل ارثی،برنامه غذایی نامناسب،قرار گرفتن پوست در معرض هوای سرد یا نور خورشید و شست و شوی زیاد بدن با صابون مخصوصاً از نوع قلیایی از دیگر عوامل است.

 


چگونه کرم‌های داخل کلم بروکلی را بکشیم؟

 

برخی می‌گویند داخل کلم بروکلی کرم‌هایی وجود دارد که با شستن معمولی از بین نمی‌رود، پس برای انگل زدایی این سبزی پرخاصیت چه باید کرد؟ در این نوشتار چند راه برای انگل‌زدایی از این سبزی مفید و پرخاصیت را یادآور می‌شویم.

ابتدا به مدت ۱۰ دقیقه بروکلی‌ها را در۳ لیتر آب ولرم همراه با یک گرم (نصف قاشق چای‌خوری) پودر پرکلرین ۷۰ درصد خیس کنید.

سپس کلم انگل زدایی شده را از روی کفاب جمع‌آوری کرده و آن را دوباره با آب سالم شستشو دهید تا باقی مانده مایع ضر عفونی کننده از آن جدا شود. .

برای طبخ کلم بروکلی، روش‌های گوناگونی وجود دارد اما پختن درون آب و روی اجاق گاز و بخارپز کردن با اندکی نمک و یک قاشق سوپ خوری روغن زیتون بهترین روش‌های پختن کلم بروکلی است . اگر دوست دارید کلم بروکلی‌هایتان را بپزید باید دقت کنید که حتما بعد از ۵ دقیقه آن‌ها را کنترل کنید. برای این کار، کافی است یک چنگال را درون کلم‌ها فرو کنید تا مطمئن شوید کاملا پخته‌است . اگر پخته بود فورا آن‌ها را از روی شعله مستقیم بردارید. یادتان باشد کلم بروکلی به حرارت حساس است و فورا از بین می‌رود.

یک روش دیگر هم برای از بین بردن انگل‌های بروکلی گذاشتن آن‌ها در ۳ دقیقه آب جوش است. با این ترتیب می‌توانید با خیال راحت از این سبزی مفید استفاده کنید.

راه دیگر هم خیس کردن بروکلی به مدت ۵ دقیقه در آب همراه با سرکه و یا نمک به میزانی است که آب طعم ترشی و یا شوری را بگیرد.

 

ادویه شفابخش

19

ادویه‌ها علاوه بر اینکه باعث خوش بو و خوش طعم شدن غذاها می‌شوند از رشد و تکثیر سلول‌های سرطانی تا حدودی جلوگیری به عمل می‌آورند. بدیهی است تغییر در سبک و تهیه غذا و در پیش گرفتن یک روند تغذیه‌ای سالم و پرتنوع باعث می‌شود سلامتی تضمین شود و سبک زندگی درست ارتقا پیدا کند.
برخی از این ادویه‌ها را که مانع بروز رشد و تکثیر سلول‌های سرطانی می‌شود بشناسید.

زنجبیل

زنجبیل از مدت‌ها قبل در طب رایج مورد استفاده بوده است. از این ماده برای درمان بیماری‌هایی چون سرماخوردگی و درمان یبوست استفاده می‌شود. زنجبیل به شکل ادویه استفاده می شود. در پخت برخی شیرینی‌ها نیز از این ادویه استفاده می‌کنند. زنجبیل در صنایع دارویی به کار گرفته می‌شود و در تهیه برخی از داروها مانند داروهای ضد تهوع کاربرد دارد. تحقیقات اخیر دانشمندان نشان می‌دهد زنجبیل در پیشگیری از سرطان معده نقش بسزایی دارد.

رزماری

یکی دیگر از گیاهانی که به عنوان یک منبع فوق‌العاده آنتی اکسیدان به شمار می‌رود گیاه رزماری است. این گیاه طعم دلچسبی دارد. برگ رزماری منشأ آنتی اکسیدان است که در آشپزی مدیترانه‌ای استفاده می‌شود.
اضافه کردن این ادویه به انواع سوپ‌ها، سس گوجه فرنگی، ‌نان و غذاهایی که پروتئین بالایی دارند عطر و طعم دلچسبی به غذا داده و این ماده غذایی مفید باعث سم زدایی از بدن می‌شود.
رزماری در رفع سوء هاضمه، نفخ و مشکلات گوارشی تأثیر داشته و برای افرادی که اشتهای خود را بی‌دلیل از دست داده‌اند، مفید است. نوشیدن سه فنجان چای برگ رزماری به صورت روزانه به رفع مشکلات دستگاه گوارش کمک می‌کند.

زرد چوبه

زردچوبه گیاهی از خانواده زنجبیل است. کورکومین ترکیب فعالی در زردچوبه است که به علت داشتن خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی بدن را در برابر رشد سلول‌های سرطانی مقاوم می‌سازد. زردچوبه در درمان و پیشگیری برخی سرطان‌ها مانند سرطان روده بزرگ، پروستات، پستان و پوست تأثیر دارد.

فلفل

فلفل حاوی کپسایسین است این ترکیب درد را کاهش می‌دهد. کپسایسین موجود در پمادهای موضعی گیاهی درد را کاهش می‌دهد. همچنین این ترکیب در درمان و کاهش دردهای سوختگی پوست تأثیر دارد و در تماس با پوست سوختگی را بهبود می‌دهد.
معمولاً استفاده از پمادهایی که حاوی این ماده مهم هستند در بیمارانی که بعد از انجام دوره‌های درمانی سرطان درد دارند نتایج بسیار خوبی دارد. از مزایای دیگر فلفل کمک به مشکلات سوء هاضمه است از این رو مطالعات اخیر نشان می‌دهد خوردن مقدار کمی از این ماده مفید در رفع مشکلات سوء هاضمه تأثیر‌گذار است.

سیر

همان طور که پیازچه، تره فرنگی، پیاز، موسیر و… . دارای درصد بالایی گوگرد هستند و منبع خوبی از آرژنین، الیگوساکاریدها، فلاوونوییدها و سلنیوم به شمار می‌روند ترکیبات فعال و اصلی در سیر نیز محسوب می‌شوند.
مطالعات اخیر نشان می‌دهد افزایش مصرف سیر خطر ابتلا به سرطان معده، روده بزرگ، ‌مری، ‌لوزالمعده و پستان را کاهش می‌دهد. از این رو به نظر می‌رسد سیر از طریق مکانیسم‌های متعدد با عفونت و القای مرگ سلول‌ها مبارزه کرده و آنها را محافظت می‌کند. سیر ماده غذایی مفیدی برای سم‌زدایی است و سیستم ایمنی بدن را ارتقا می‌دهد و حتی در کاهش فشار خون بالای بیماران تأثیر مثبت دارد.

نعناع

هزاران سال است از نعناع به عنوان یک ماده غذایی و گیاهی مفید برای کمک به رفع مشکلات گوارشی نام برده شده است. از بین بردن گاز معده، سوء هاضمه، گرفتگی و اسهال با مصرف نعناع کاهش پیدا کرده و به حداقل می‌رسد. از سوی دیگر این گیاه معطر به رفع علائم سندرم روده تحریک پذیر و مسمومیت غذایی کمک می‌کند.
به نظر می‌رسد نعناع برای آرام کردن عضلات معده و بهبود جریان صفرا مؤثر باشد و باعث می‌شود مواد غذایی از طریق معده سریع‌تر عبور کند. برای درمان یا پیشگیری از ناراحتی‌های معده بویژه سرطان معده نوشیدن یک فنجان چای نعناع بسیار مؤثر است. از این رو می‌توان با جوشاندن برگ نعناع و اضافه کردن برگ‌های تازه به آن قدرت بهبود دهندگی این چای را بالا برد.
با توجه به اینکه مصرف نعناع گلو درد را تسکین می‌دهد گاهی اوقات بیماران باید برای از بین بردن زخم‌های دهانی از این گیاه استفاده کنند و افرادی که به دلیل ابتلا به سرطان تحت شیمی‌درمانی و پرتو‌درمانی هستند بهتر است بعد از جلسات شیمی درمانی این گیاه را مورد مصرف قرار دهند.

بابونه

مزایای دارویی گیاه بابونه بی‌شمار است و در طول تاریخ برای درمان اغلب بیماری‌ها مورد استفاده قرار گرفته است. بابونه به رفع مشکلات خواب کمک می‌کند آن دسته از افرادی که در خواب و استراحت دچار مشکل هستند بهتر است کمی قبل از خواب چای بابونه بنوشند .
همچنین استفاده از دهانشویه بابونه برای پیشگیری و درمان زخم‌های دهانی ناشی از شیمی‌درمانی و و پرتو درمانی مؤثر است. مطالعات اخیر نشان می‌دهد مصرف بابونه در این دوران هیچ گونه آسیبی در پی ندارد. متخصصان انکولوژیست مخالف استفاده بیماران سرطانی از دهانشویه بابونه نیستند.

 

شکم آب کن ها + نحوه مصرف

19

یکی از سخت‌‌جان‌ترین چربی‌های بدن، چربی‌های تجمع‌یافته در ناحیه شکم و کمر هستند. این چربی‌ها به همان سرعتی که در این ناحیه ته‌نشین می‌شوند، به همان سرعت از بین نمی‌روند.، این چربی‌ها علاوه براینکه به زیبایی آسیب زده و ساختار بدنی را از حالت عادی به فرم سیبی‌شکل تبدیل می‌کنند، زمینه‌ساز ابتلا به سکته قلبی نیز هستند. اگرچه در تجمع چربی در این ناحیه ژنتیک، سن و سبک زندگی تاثیرگذار است اما نباید نقش تغذیه را نادیده گرفت.
مصرف هر نوع چربی خوراکی اعم از کره، خامه و غذاهای چرب و پرکالری باعث تجمع چربی در این ناحیه می‌شود. نکته مهم اینکه مصرف چربی‌های ترانس یا همان اشباع می‌توانند چربی موجود در نقاط دیگر بدن را به سمت تجمع در این ناحیه سوق دهند.
بنابراین وقتی از کره حیوانی برای چرب‌تر شدن برنج‌تان استفاده می‌کنید یادتان باشد علاوه بر تجمع چربی کره حیوانی در ناحیه شکم در هر نقطه از بدن شما که چربی اضافی وجود داشته باشد، به سمت شکم شما حرکت کرده و در آن نقطه تجمع پیدا می‌کند.
چربی ترانس در انواع روغن جامد، مارگارین، غذاهای سرخ‌شده، فست‌فودها و شیرینی‌تر وجود دارد. علاوه بر اینکه مصرف مواد غذایی حاوی گلوسید مانند نان، برنج و سیب‌زمینی سرخ‌شده، باعث افزایش تجمع چربی در ناحیه شکم می‌شود اما خوراکی‌هایی هم وجود دارند که مانند آب روی آتش بوده و با خوردن آنها چربی ناحیه شکم از بین می‌رود.

ماهی، محرک متابولسیم
بخارپز اصل اساسی است

برای کاهش وزن باید با دریا دوست باشید. منظور فقط شنا کردن نیست، بلکه مصرف ماهی یکی از راهکارهای آب کردن چربی ناحیه شکم- کمر است. به این دلیل که ماهی متابولیسم را سرعت داده و اشتهای‌تان را کنترل کرده و کاهش می‌دهد.
پروتئین موجود در ماهی خاصیت سیرکنندگی دارد. ماهی، به‌ویژه انواع چرب آن مانند تن و سالمون سرشار از اسیدچرب امگا3 هستند. این چربی باعث سرعت گرفتن سوخت و ساز چربی‌های ناحیه شکم می‌شود. فراموش نکنید، ماهی زمانی این تاثیر مثبت را دارد که به صورت بخارپز تهیه شده و بدون اضافه کردن سس و فقط با اضافه کردن آبلیمو و ادویه مصرف شود.

غلات، منبع فیبر
با گلپر و آبلیمو بخورید

ریزه‌خواری یکی از مشکلاتی است که در افراد مبتلا به چاقی ناحیه شکم دیده می‌شود. بیشتر این افراد صبحانه کامل نمی‌خورند؛ بنابراین تا قبل از ناهار ریزه‌خواری می‌کنند. خوردن یک کاسه غلات پخته به عنوان صبحانه علاوه بر اینکه قند خون مورد نیاز بدن را به‌تدریج تامین می‌کند به دلیل فیبری که دارد، باعث پر شدن حجم معده شده و به این ترتیب احساس گرسنگی نیز از بین می‌رود. این خوراکی حاوی پروتئین گیاهی بالایی است که عاملی برای تحریک متابولسیم است. به کاسه غلات‌تان لیموترش، گلپر و یک قاشق چای‌خوری روغن زیتون اضافه کنید.

بی‌دانه‌ها، کم شیرین
بدون شکر و خامه مصرف شود

اسم کلی این میوه‌ها «بری» است. در کشور ما تمشک، توت سفید، شاتوت و توت‌فرنگی وجود دارد اما «بلوبری» میوه رایجی در کشور ما نیست. این میوه‌های بی‌دانه به دلیل قند طبیعی و آنتی‌اکسیدان آنتوسیانین و لیکوپن هستند.
این میوه‌ها باعث بهبود عملکرد دستگاه گوارش، کنترل قند خون و جلوگیری از بروز نفخ می‌شوند. خوردن این میوه‌ها به عنوان میان وعده انرژی کافی را تا قبل از وعده ناهار تامین می‌کند. این میوه‌ها را باید بدون شکر، خامه یا هر افزودنی دیگری میل کنید تا نتیجه دلخواه را داشته باشد. بهترین میزان، مصرف روزانه یک فنجان از این میوه‌هاست.

آجیل‌ها، پرچرب اما مفید
کم‌کالری‌های آن را انتخاب کنید

درست است که یکی از راهکارهای از بین بردن چربی شکم کاهش مصرف مواد غذایی چرب است اما آجیل‌های خام از این قضیه مستثنی هستند. البته به دلیل کالری بالایی که دارند باید کنترل شده مصرف شوند اما چربی امگا3، پروتئین و فیبر موجود در آنها باعث ایجاد احساس سیری شده و ریزه‌خواری نمی‌کنید.پسته، بادام و گردو در صدر گروه قرار دارند. حداکثر میزان مصرف روزانه یک سوم فنجان به صورت خام است.

سیب، میوه‌ای از بهشت
هر روز یک عدد فراموش نشود

سیب همه ویژگی‌های لازم برای حفظ سلامت و کاهش وزن را دارد. هرعدد سیب حاوی پنج گرم فیبر و به‌طور خاص پکتین است. این ترکیب به‌خوبی آب جذب کرده و در معده حجیم می‌شود. بنابراین با خوردن هر عدد از آن حجم معده پر شده و مانع از پرخوری می‌شود. قند طبیعی سیب نیز با کنترل قند خون مانع از پرخوری به دلیل افت قند خون در طول روز می‌شود. کالری آن نیز مناسب است. بنابراین با خوردن روزانه یک عدد از آن نباید نگران اضافه وزن باشید. همه این ویژگی‌ها، سیب را به خوراکی منحصر به فرد برای سوختن چربی تبدیل کرده است.

پهن‌برگ‌ها
با آبلیمو و روغن زیتون بخورید

سالاد یکی از بهترین مخلفات غذاست؛ به‌ویژه اگر پیش از شروع وعده اصلی خورده شود. فیبر موجود در این خوراکی‌ها اولین عامل برای پر شدن حجم معده است. فیتونوترینت‌ها نیز از دیگر ترکیب‌های مهم چربی‌سوز در این خوراکی‌ها هستند اما تاثیر چربی‌سوزی این سبزی‌ها زمانی مشخص می‌شود که آنها را بدون افزودن سس مصرف کنید. کافی است برای طعم‌دار کردن آنها از آبلیموی تازه، یک قاشق غذاخوری روغن زیتون برای یک کاسه متوسط سالاد و ادویه ویژه سالاد استفاده کنید. به این ترتیب به نتیجه‌ای که می‌خواهید، می‌رسید.

آووکادو، سبز چربی‌سوز
هر قاچ، یک منبع فیبری

این میوه خودش شکم بزرگی داشته و چاق است اما به دلیل ویژگی‌ ساختاری که دارد، می‌تواند باعث کاهش وزن شود. هر قاچ از این میوه حاوی 15 گرم فیبر است. بنابراین خوردن روزانه یک قاچ از آن، کاملا سیرتان کرده و ریزه‌خواری نمی‌کنید. به این ترتیب چربی در ناحیه شکم‌تان تجمع پیدا نمی‌کند. هر یک‌چهارم فنجان آووکادو تازه سرشار از اسیدهای چرب تک غیراشباعی است که باعث سوخت چربی‌های ناحیه شکم می‌شود. بهترین شیوه مصرف آن به صورت تازه، پوره و اضافه کردن آن به سالاد به عنوان یکی از مخلفات سالاد است.

سویا، دانه چند منظوره
بوداده اما بدون نمک بخورید

لوبیای سویا یا سویا دانه‌ای حاوی پروتئین گیاهی، فیبر و آنتی‌اکسیدان است. بنابراین محرک متابولیسم است. مصرف این خوراکی به دلیل داشتن هورمون‌هایی شبیه به استروژن برای زنان بعد از یائسگی بسیار مفید است. در ضمن با خوردن آن با آب شدن چربی‌های شکمی به جبران کمبود ترشح هورمون‌ها بعد از یائسگی نیز کمک خواهید کرد. بهترین شیوه مصرف سویا، به صورت بوداده بدون اضافه کردن افزودنی مانند نمک؛ شیر سویا و اضافه کردن آن به ماست است.

شیرین‌بیان، برای معده و شکم
شیرین و چربی‌سوز

مصرف هرنوع گیاه دارویی نیز ملاحظات خودش را دارد. این گیاه دارویی که متخصصان طب سنتی معتقدند مصرف آن به بهبود عملکرد معده کمک می‌کند، ویژگی دیگری هم دارد و آن خاصیت چربی‌سوزی این گیاه است.ساقه زیرزمینی و ریشه این گیاه قابل استفاده است. این گیاه حاوی گروهی از آنتی‌اکسیدان‌هابه نام «‌فلاونوئید» است.
این ترکیب چربی‌سوز است. بهترین شیوه مصرف آن به صورت دمنوش یا اضافه کردن عصاره یا شیره آن به غذای روزانه مانند سالاد است. شیرینی طبیعی موجود در این گیاه، 50 برابر قند ساکاروز شیرینی دارد. با وجود ویژگی‌های آن، برای زنان باردار، زنان در دورانی که به فرزندشان شیر می‌دهند و افراد مبتلا به مشکلات طحال مناسب نیست. حداکثر میزان مصرف روزانه 20 گرم است.

تخم‌مرغ، چربی‌سوز پروتئینی
با نعنا بخورید

پروتئین موجود در تخم‌مرغ باعث سوختن چربی‌های شکمی می‌شود. دلیل این ویژگی نیز ساختار خاص اسیدهای آمینه موجود در پروتئین آن است. بهترین زمان مصرف تخم‌مرغ در وعده صبحانه است. به این ترتیب تا ظهر علاوه بر احساس سیری، چربی‌های ناحیه شکم‌تان نیز می‌سوزد! هر عدد تخم‌مرغ 80 کیلوکالری انرژی دارد. بنابراین مصرف هر عدد از آن کافی است تا پیش از ناهار کاملا سیر باشید.
بهتر است تخم‌مرغ با دو ورقه نان تست، چند حلقه گوجه‌فرنگی و چند برگ نعنا تازه مصرف شود. به این ترتیب نیاز بدن به سبزی‌ها نیز تامین شده و از طرفی نعنا، مانع از ایجاد نفخ بعد از خوردن تخم‌مرغ می‌شود.